Lastik seçiminde AB etiketi kullanımı nasıl olur?

Lastik seçiminde AB etiketi kullanımı nasıl olur?

Aracınız için lastik seçiminde zorlanıyor musunuz? Yerli üreticilerin ürünleri ilginizi çekiyor mu?

Dünyaca ünlü markalar varken az duyulmuş ama  stardartları yüksek lastikler sizin için bir seçenek oluşturuyor fakat seçim yapamıyorsanız AB tarafından getirilen yeni uygulama tam size göre.

Birçok uluslararası test sonucu sizi farklı markalara yönlendiriyor. Testler incelediğinizde ise farklı test sonuçlarında ilk 3’ün değişkenlik gösterdiğini görüyorsunuz.  Diğer taraftan Türkiye’de yerli lastik üreticilerinin ürettiği lastikler var. Ancak birçok marka uluslararası testlerde yer alamıyor. Bu testler yüksek maliyetler gerektiriyor ve firmaların maliyetlerini artırıyor. Peki yerli firmaların kalitesini nasıl kıyaslayabiliriz?

AB tarafından 2012 yılında başlatılan bir zorunluluk ile tüketicinin doğrudan bilgi alması kolaylaşıyor. Etiket kullanıcılara bazı hayati bilgiler sağlıyor. AB standartlarına göre sınıflandırılan lastikler kıyaslamada kolaylık sağlıyor.

 

pttt

 

Etiket nasıl okunmalı?

Islak Zeminde Yol Tutuşu (Fren Performansı)

Islak zeminde yol tutuşu kritik bir güvenlik özelliğidir. Lastiğin aracı ıslak zeminde hızlı bir şekilde durdurma yeteneği ile ilgilidir ve fren mesafesi cinsinden ifade edilir. Kategoriler A’dan G’ye kadar olup, D kategorisi burada kullanılmamaktadır. Her bir kategori arasındaki fark 80 km/s hızla giden bir araç için 1 ya da 2 araç boyu (3 ile 6 m arası) fren mesafesi artışı ya da düşüşüne denk gelir.A ve F kategorileri arasında 18 m’den fazla fren mesafesi farkı bulunmaktadır.

Yuvarlanma Direnci (Yakıt Tasarrufu)

Yakıt verimliliği hem CO emisyonunu hem de sürüş maliyetini düşürmek açısından önemlidir. Kategoriler A (yeşil)’dan G (kırmızı)’ye kadardır. D kategorisi bu bölümde kullanılmaz. Her kategori arasındaki yakıt tasarrufu farkı, 100 km’de 6,61 litre yakıt tüketen bir araç için 100 km’de 0,10 litre ile 0,15 litre arası artış ya da azalmaya denk gelir.

Gürültü (Dış Gürültü Emisyonu)

Bu lastik tarafından üretilen dış gürültüdür ve desibel cinsinden ölçülür. Etikette ne kadar çok siyah çubuk gösteriliyorsa lastik o kadar gürültülüdür.

(Visited 108 times, 1 visits today)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir