Yedek Parça Sınıflandırması

YEDEK PARÇA SINIFLANDIRMASI
Aracımızda oluşan bir hasarda servisin ve sigorta şirketinin anlaşmalarına göre orijinal ya da eşdeğer parça takılabilmektedir. Peki bu kavramlar ciddi kafa karışıklığını da beraberinde getirmektedir. Bu kavramlara yakından bakalım.

1)ORİJİNAL YEDEK PARÇA:

Orijinal Yedek Parça 1: Araç  montajında kullanmak üzere “araç üreticisi” tarafından üretilen parçalardır. Sektörde bu parçaların kullanımı konusunda bir terettüp bulunmamaktadır. Ancak, bir üreticinin aracın tüm parçalarını kendisinin üretmesini beklemek yanlış olacaktır. Bu nedenle araçlarımızdaki tüm parçalar bu kapsamdaki parçalar değildir.
Orijinal yedek parça 2: Araç üreticinin üretmediği fakat birebir anlaşma yaptığı üreticiler tarafından üretilen diğer yedek parçalarla kalite, şekil ve biçim olarak birebir aynı olan parçalardır. Aaraç üreticisi anlaşma çerçevesinde parçanın tüm üretim detaylarını paylaşır ve parça üreticisi de bu çerçevede üretim yapar.  Bu tarz parçaların bir kısmında araç üreticisinin logosu yer alır, bir kısmında ise parça üreticisi kendi logosunu koymaktadır.  Örneğin; vw firması yakıt filtresini vw etiketli olarak ürettirebildiği gibi MANN gibi firmaların filtresini de kullanabilmektedir.

2)EŞDEĞER(MUADİL) YEDEK PARÇA:
Yedek parça üreticisinin herhangi bir anlaşmaya bağlı olmadan ürettiği parçalardır. Çoğu zaman bu parçalar orijinal yedek parça ile aynı kalitededir. Bazı parçaların daha kaliteli olma olasılığı da vardır. Parçaların kalite standartları ve uygunluğu kontrol edilmelidir.

3-YAN SANAYİ, DÜŞÜK KALİTE PARÇALAR:
Piyasada yan sanayi olarak bilinen ve kalite standartları daha düşül olan bu parçalar sigorta onarımlarında kişileri mağdur edebilmektedir.  Karşılıklı bir bilgilendirme ile bu parçaların takılmasını kabul etmeyen kişiler dikkatli olmalıdır. Kullanılan her parçanın kalite standardı kontrol edilmelidir.

4-ÇIKMA PARÇALAR:
Çıkma parçalar orijinal araçlardan sökülen parçalardır ve orijinal parça ile aynı kalitede olması beklenir. Ancak, sigorta onarımlarında bu tür parçaların takılmaması beklenmektedir. Takılması durumunda mağduriyet söz konusu olabilir.

(Visited 96 times, 1 visits today)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *