Bireysel Hasar Sigortası (KASKO)

KASKO sigortası araç sahiplerinin kendi araçlarının hasarları ve karşı tarafın trafik sigortası kapsamında karşılanmayan hasarları için yaptırdığı, yararlanmalı kazalarda hastane masraflarından, hukuksal teminatlara kadar bazı özel durumları düzenleyen sigorta çeşididir. Sigortanın kapsamı, prim miktarları, teminatlar vs. detaylar birey ile sigorta şirketi arasında yapılan sözleşme
(poliçe) ile belirlenir.  Kasko zorunlu değildir ancak kapsamı daha geniştir. Ayrıca kapsadığı teminatlar daha yüksek olduğu için fiyatı da yüksektir. Kasko ücretleri belirlenirken araçların değerinin yanında bireysel risk primleri de göz önüne alınır. Örneğin aynı araç için, aynı hasarsızlık indirimlerinde 18 yaşındaki bir sürücünün primi 40 yaşındaki bir sürücünün priminden yüksek çıkabilir. Ayrıca sigorta sistemine ilk giren bir sürücünün risk primi de yüksek olacaktır. Firmaların sağladığı hasarsızlık indirimleri de yıllar itibariyle değişmektedir.

ÖNEMLİ NOKTALAR:

  • KASKO yaptırmak bireysel bir tercihtir, olası bir kazada size daha yüksek teminatlar içerdiği için daha geniş bir maddi destek sağlar. Ayrıca birçok hukuksal teminat içerir.
  • Trafik Sigortası yaptırmamak %100 kusur sayılır. Trafik sigortanız olmadan bir kazaya karıştığınızda tüm kusur size atfedilir. Dolayısıyla trafik sigortası yaptırmak zorunludur.
(Visited 76 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir