Krank Mili / Kam Mili Nedir? Krank Mili Ne İşe Yarar?

Arabalar çalışabilmesi ve sorunsuz bir şekilde yol alabilmesi için muhteşem bir düzenek halinde üretilmektedir. Araç içerisinde her bir parça büyük bir ustalık ile monte edilmekte ve yine her bir parça birbiri ile bağlantılı olarak çalışmasına devam etmektedir. Krank da bu parçalardan biri olmakla birlikte büyük bir öneme sahip olan parçalar arasında yer almaktadır. Krank mili, bir arabanın olmazsa olmaz parçalarından birisidir ve sorunsuz bir şekilde çalışması gerekmektedir. Aksi takdirde pistonlar çalışmamakta ve araç hareket etmemektedir. Bu sebeple krank mili motor içerisinde yer alan blok, silindir kapağı, ekzantrik mili ve pistonlarla birlikte en kritik parçalar arasında yer almaktadır.

Araçlarda pistonlar doğrusal bir şekilde hareket eder. Krank mili ise bu hareketin dairesel olmasını ve tekerleklere iletilmesini sağlar. Bu da aracın daha sağlıklı bir şekilde hareket etmesini başarılı bir şekilde sağlamaktadır. Krank miline açılan birtakım kanallar bulunmaktadır. Bu kanallar ise krank milinin yağlanmasını sağlamakta ve sürtünmesini kolaylaştırmaktadır.

Krank

Krank2

Krank mili, çelik ya da döküm gibi maddelerden yekpare şekilde üretilmektedir. Deneyimli kişiler tarafından krank mili öncelikle bir kaba dökülür ve ardından sertleştirme işlemlerinden geçirilerek işlendiği kalıptaki gerçek şeklini aldırılır. Krank üretimi sırasında kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus ise krank milinin üretimi sonrasındaki pürüzlerin giderilerek parlatılması gerektiğidir. Aksi takdirde krank biyel mekanizması bağlandığı yerde sürtünmeler meydana gelebilir ve beraberinde birtakım sorunlar da ortaya çıkabilmektedir. Krank mili düşünüldüğünde çok zıt iki kavram olan esneklik ve sertliğin buluşturulması ile üretilmektedir. Döküm ya da çelikten üretilmesine rağmen herhangi bir baskı ya da darbe sonucunda krank milinin çatlamaması için bu parçaya bir miktar esneklik de verilmektedir.

Krank mili fiyatları, araçların diğer birçok parçasından daha pahalı ve bir o kadar da önemli bir parçadır. Bu parçanın arıza görmesinde tamiri çok zordur. Bu nedenle de servisler son derece zor ve de garantili bir yol olmayan krank mili tamiri yerine yeni bir krank mili takmayı bütün müşterilerine önermektedir. Yabancı markaların yanında ülkemizdeki birçok üretici tarafından kaliteli ve uygun fiyata krank milleri üretilmektedir.

(Visited 864 times, 1 visits today)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir