Otomatik Şanzıman, Otomatik Şanzuman Arıza Belirtileri Nelerdir?

Kolay kullanımı ve diğer birtakım sebeplerinden dolayı oldukça fazla sayıda kişinin araç vitesi konusundaki tercihi otomatik şanzımandan yana olmaya devam etmektedir. Ülkemizde ve tüm dünyada her geçen gün daha da fazla sayıda üretilen otomatik şanzumanlı araçlar da kişiler tarafından büyük bir keyif ile tercih edilmektedir. Araçların uzun süreler boyunca sorunsuz bir şekilde yol alabilmesi için araç sahiplerinin araçlarını olabildiğince yakından tanıması gerekmektedir. Aracın her bir parçası kendi içinde büyük bir öneme sahip olmakta ve aracın sağlığı açısından sorunsuz bir şekilde çalışmalıdır. Bu parçalardan herhangi birinde meydana gelebilecek arıza ise, kendini birtakım belirtiler ile gösterebilmektedir.

Araçlardaki motor ile tekerlekler arasındaki bağlantıyı kuran ve hız ayarını sağlayan vitesler, arabaların olmazsa olmaz parçalarından birisidir. Vites dişlilerinde herhangi bir arızanın meydana gelmesi, sonrasında çok daha ciddi problemlerin meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple de kişilerin otomatik şanzıman sorunları ile ilgili belirtileri takip etmeleri gerekmektedir. Otomatik şanzıman arabalarda herhangi bir problemin yaşanması durumunda yetkili servisler öncelikle arızanın kaynağını tespit ederek arıza giderme işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Otomatik şanzıman arıza belirtileri ise şöyledir:

  • Tork vektöründe
  • Yağ pompasında
  • Hidrolik valf gövdesinde
  • Şanzıman muhafazasında ve
  • Vites kavrama gruplarında herhangi bir aksaklık yaşanması, bu belirtilerden en önemlileridir.

Otomatik şanzımanlı araçlar, eski zamanlarda kullanılan düz şanzımanlı araçlara göre daha az sorun çıkaran bir araba modelidir. Fakat kişilerin sorun yaşamadan araçlarını kullanabilmeleri için öncelikle düzenli olarak otomatik şanzıman bakımı yaptırmaları gerekmektedir. Böylelikle yetkili servisler,  bu bakımlar sırasında herhangi bir sorunun olması durumunda zaman kaybetmeden müdahale edebilmektedirler. Uzun süreler boyunca şanzıman bakımı yaptırmayan kişiler, otomatik şanzıman yağ kaçağı ve otomatik şanzıman vuruntu gibi problemler ile daha sık bir şekilde karşılaşabilmektedirler. Otomatik şanzımanlı arabalar, kişiler için büyük bir kolaylık olmasına rağmen birçok kişi bazı sebeplerden dolayı düz şanzımanlı araçları da tercih etmeye devam etmektedir. Özellikle de otomatik şanzımanlı araç almasına rağmen düz şanzuman araca geri dönmek isteyen kişilere yönelik olarak otomatik şanzımanı manuele çevirme gibi hizmetler de sunulmaktadır.

(Visited 3.500 times, 1 visits today)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir