Otomatik Şanzıman/Otomatik Vites Çeşitleri Nelerdir? Hangi Araçlarda Hangi Otomatik Şanzımanlar Bulunur?

Araçlarda motordan alınan gücün tekerlere iletilmesini sağlayan mekanizma araçların şanzımanlarıdır. Diğer bir deyişle, otomobillerde motordan alınan güç vites mekanizması aracılığıyla tekerlere iletilir. Araç hızına göre değiştirilen vitesler ile birlikte kişiler yol alabilmektedirler. Daha basit bir ifade ile vitesler, araçların hızını ayarlayan bölümler olarak da anlatılabilmektedir. Araçların ilk zamanlarından günümüze kadar birçok şanzuman çeşidi üretilmiştir. Günümüzde ise her geçen gün daha da yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan otomatik şanzıman, oldukça fazla sayıda kişinin tercih ettiği model olmaya da devam etmektedir.

Otomatik vites, birçok özelliği ile kişiler tarafından keyif ile kullanılmaktadır. Kullanım kolaylığının yanı sıra kimi zaman yakıt açısından da tasarruf sağlaması nedeni ile otomatik şanzıman çeşitleri her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Piyasada üretilen 3 çeşit otomatik şanzıman tipi bulunmaktadır. Bunlar ise şöyledir:

  • Yarı Otomatik Şanzıman: Bu şanzımanın kullanıldığı araçlarda ciddi ölçüde yakıt tasarrufu bulunmaktadır. Tek olumsuz yönü ise diğer düz vites araçlardaki gibi geri gitme gibi durumlar ile karşı karşıya kalınabilmektedir.
  • Tam Otomatik Şanzıman: Eğim bulunan yolda ya da aracın yüklü olması durumunda 2 ve N gibi vites tercihleri ile aracın yük durumu indirgenebilmektedir. Tam otomatik şanzıman araçlarda park konumu için P, geri gitme için R, aracın boşta olması için N ve ileri gitmesi için de D komutu bulunmaktadır.
  • Tam ve Triptonik Şanzıman: Tam otomatik şanzımanlı araçlardaki gibi vites komutları bulunan bu araçlara ilaveten (+) ve (-) komutları da eklenmiştir. Araç seyir halinde iken vitesin D konumuna getirilip sağa ve sola hareket ettirilmesi sonrasında araç Triptonik duruma gelmektedir. Vites kolu (+) yönüne getirilirse vites artar, (-) yönüne getirilirse de vites azaltılır. Bir nevi düz vites araç gibi de kullanılabilmektedir.

Otomatik vites araç kullanma, gün geçtikçe daha da yaygınlaşmakta ve bu durum araç üreticilerinin de otomatik şanzumana sahip araç üretmesine neden olmaktadır. Dünya üzerinde son yıllarda üretilen araçların önemli bir oranında otomatik şanzıman tercih edilmektedir.

Otomatik vites araba modelleri, kişiler tarafından büyük bir keyif ile kullanılmaktadır. Bu araba modelleri ise şöyledir:

  • Tam Otomatik Şanzımanlı Araçlar: Honda Accord 2000, Honda Accord 2004, Honda Accord 2010, Honda CR-V 2005, Honda CR-V 2010, Honda Civic 2005, Hyundai i30 2010 ve 2012, Kia Ceed 2010, Mazda 2011, Opel İnsignia 2011, Mercedes Benz C180 2011, BMW 1.16 2012
  • Yarı Otomatik Şanzımanlı Araçlar: Citroen C4 Grand Picasso 2010, Citroen C4 2011, Fiat Bravo 2011, Fiat Linea 2009, Honda Jazz Fun 2010, Opel çorsa 2006, Opel Astra 2011, Peugeot 308 2011, Peugeot 508 2011, Peugeot 5008 2011, Peugeot 3008 2011, Toyota Auris 2010, Toyota Corolla 2010, Toyota Yaris 2011 ve Citroen DS5 2012

Otomatik vites araba kullanma teknikleri, kişilerin bu araçları çok daha keyifli ve güvenli kullanmalarında oldukça etkilidir. Herkesin kendi tarzına göre bir araba kullanma şekli olsa da kullanımının daha basite indirgenmiş olmasından dolayı otomatik viteslerin kullanımı kişiler tarafından en ince ayrıntısına kadar bilinmelidir. Kişiler için araçları büyük bir öneme sahip olmakta ve bu sebeple de kişiler büyük bir özen ile araçlarını kullanmaktadırlar. Otomatik vites araçlarda yakıttan tasarruf yapılabildiği gibi aynı zamanda arızalanma ihtimali de daha azdır. Bu sebeple de her geçen gün daha da fazla sayıda üretilen arabalar, müşteriler tarafından tercih edilmeye devam etmektedir.

(Visited 1.438 times, 1 visits today)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir