Araba Salıncağı Nedir? Araç Alt Salıncak Ne İşe Yarar? Otomobil Ön Takım Salıncağı

Arabalar, birbirinden farklı sistemlerin bir araya getirilmesi ile üretilmektedir. Her bir sistemin kendine özgü bir özelliği bulunmakta ve bu sebeple de birbirlerine senkronize ve sorunsuz bir şekilde çalışması gerekmektedir. Arabaların ön tekerlek düzenekleri içerisinde biri sağda biri de solda olmak üzere iki adet salıncak bulunmaktadır. Bu salıncaklar ile birlikte arabaların ön tekerlekleri araçların şasesine bağlanır.

Araba (alt) salıncağı nedir? sorusunun cevabı ise aracın güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için süspansiyon sistemi içerisinde yer alan ve ayrıca amortisörleri barındıran süspansiyon parçasıdır. Otomobil salıncağının diğer bir ismi de otomobil alt tablasıdır. Bu parça araçların ön takımlarının herhangi bir darbeye karşı korunmasını da sağlamaktadır. Söz konusu parça aracın ön takımlarının kontrolünü sağlamaktadır. Araçların ön takım diye tabir edilen parçaların gösterildiği şekil ile alt salıncak resimleri aşağıda yer almaktadır.

Alt Salıncak

     Alt Salıncak 2Alt Tabla

Arabaların ön takımında bulunan salıncaklar, arabaların herhangi bir çukura aniden girmesi halinde her türlü zararı engelleyebilmektedir. Fakat bu çukurlara sert bir şekilde girilmesi halinde araba salıncak arızası ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu sebeple de kişilerin araçlarını dikkatli kullanmaları ve özellikle de çukur gibi engebelerde ön takımlarını korumaları büyük bir öneme sahip olmaktadır. Arabada bulunan parçalar arasında oldukça önemli olan araba salıncağının da kendi içerisinde önemli parçaları bulunmaktadır. Araba salıncak burcu da bu parçalardan birisidir. Araba salıncağının daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlayan salıncak burcu aynı zamanda salıncak fişeği olarak da bilinmektedir.

Araba alt tablası, kişilerin sürekli kontrol ettirmesi gereken parçalar arasında yer almaktadır. Bu parçada herhangi bir sorunun olması durumunda kişilerin kaza yapma olasılıkları da artabilmektedir. Çünkü araç alt tabla denilen bu parçasında meydana gelen herhangi bir problem, aracın kontrol dışında sağa ya da sola kaymasına sebep olabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra aynı zamanda kişiler fren kontrollerini de yapamamaktadırlar. Bu sebeple de araba tablalarının bakımına büyük bir önem verilmelidir.

Araçların herhangi bir sisteminde meydana gelen arızalar, kendilerini birtakım belirtiler ile gösterebilmektedir. Son derece önemli olan araba salıncaklarındaki arızaların da belli başlı belirtileri bulunabilmektedir. Bu belirtiler ise şöyledir:

  • Arabaların ön takımlarından ya da ön tekerlerinde normalin dışında gelen gıcırdamalar
  • Frene basılması halinde frenlerin sağa ya da sola kayması ile birlikte oluşan titremeler
  • Araçların çukur ya da tümseklerden geçmesinde direksiyonlardaki titremeler
  • Araba salıncağı ile ilgili olan amortisörlerdeki olağan dışı bir sertlik

Bu belirtileri araçların kullanımı sırasında hisseden kişilerin ise zaman kaybetmeden araçlarını bakıma götürmelerinde büyük bir önem bulunmaktadır. Aksi takdirde kişiler araçlarının kontrolünü kaybederek diğer ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedirler.

(Visited 12.486 times, 1 visits today)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir