Aracın performansı nasıl artırılır? Aracın performansını arttırmak için yapılabilecekler

Aracınızın standart performansından bahsedebilmemiz yani aracınızdan performans anlamında tam verim alabilmeniz için mutlaka periyodik bakımlarını yaptırmanız gerekir. Yakıt tüketiminin minimuma indirilmesi, araçtan maksimum performans alınması ve güvenlik için bakımların yaptırılması ve gerekli parçaların değiştirilmesi veya tamiri şarttır. Araçtan maksimum performans alabilmek için aracın tüm parça ve aksamlarının tam olması ve kusursuz çalışması gerekir. Yolda seyir halindeyken sorunun patlak vermesi sürüş güvenliğini tehlikeye atar.

Diğer temel parçaların kontrolünün yanında lastiklerin yol tutuşu, fren ve sürtünme mesafe ve katsayıları da incelenmeli gerekirse değiştirilmeli ya da hava basılmalıdır. Motor yağının kalitesine dikkat edilmelidir. Ayrıca yağ seviyesi kontrol edilmeli eksikse tamamlanmalıdır. Hava filtresinde tıkanma varsa temizlenmeli veya değiştirilmelidir. Araç bakımına dair püf noktaları bilmemizde fayda vardır. Böylece arabanın performansını artırabiliriz. Araç ömrünü uzatmak ve verimi yükseltmek için araca uygun yakıt kullanmak, uygun yağ kullanmak ve mevsime uygun lastik kullanmak bakım kadar önemlidir. Araç depoları belli aralıklarla temizlenmelidir. Yağ ve hava filtresi gibi parçalar temizlenmeli veya değiştirilmelidir. Şanzıman yağı ise 2 yılda bir kez değiştirilmelidir. Fren hidroliği 1,5 senede bir değiştirilmelidir. Soğutma sistemi ve radyatör gibi parçalar da temizlenmelidir. Güvenli, keyifli ve ekonomik bir yolculuk için araç bakımları, kontrolleri ve temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Bu konular hakkında profesyonel destek almanızı tavsiye ediyoruz.

Aracınızın standart performansını daha da artırmak isterseniz bu işlemlere modifiye ve tuning adı verilir. Bu durumda araçların performansının artırılması için çeşitli parçalar (motor parçaları, şanzıman parçaları, kaporta parçaları vb.) değiştirilmektedir. Motor modifiyesi motorun gücünü ve hızını artırır, gürültüyü keser (bazı durumlarda tersi de olabilmektedir.) ve performansı artırır. Motorun bazı parçalarında ayarlamalar ve değişimler de yapılır. Bu parçalardan biri de manifoldlardır. Araçta güç ve tork artışı elde etmek için tuning işlemleri şarttır. Marka ve modele göre chip tuning yaptırılabilir. Araç beynindeki chip sökülür yerine programlanmış yeni bir chip takılır veya var olan chip yeniden programlanır. Beygir gücü ve tork artışı sağlanarak performans arttırılır. Performans arttırıcı chip tuningle hızlı sürüş keyfine kavuşulabilir. Bunun yanında hızlanan araçların fren performansını artırmak için ilgili aracın balata ve diskleri değiştirilebilir. Buna örnek olarak bazı araçlarda seramik fren balatasına geçilmesini belirtebiliriz. Ayrıca aksesuarlar gerekirse yenilenir ve chip tuning ile beklenen hedefe varılır. Belirtilen hususların yanında araç performans ürünleri satılmaktadır. Söz konusu ürünler araçların marka ve modeline göre oldukça çeşitli bir yelpazede modifiye otomobil tutkunlarına seçenekler sunmaktadır.

Araçların bakımı ve diğer konulardaki yazılarımız da siz değerli okuyucularımıza faydalı olabilir.

(Visited 8.723 times, 1 visits today)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir