Ekzantrik Mili Nedir? Egzantrik Mili Ne İşe Yarar?

Otomobiller birbiriyle bağlantılı birçok parçanın senkronize şekilde çalıştığı karmaşık sistemlerin bütünüdür. Araç içerisindeki her bir parça birbiriyle bağlantılı olarak çalışmaktadır. Egzantrik mili de araç içerisinde büyük bir öneme sahip olan ve olmazsa olmaz parçalar arasında yer almaktadır. Motorun doğru düzgün bir şekilde sorunsuz olarak çalışabilmesi için krank milinin ve egzantrik milinin çalışması gerekmektedir.

Ekzantrik mili, silindir kapağı üzerinde yer almaktadır. Ekzantrik mili bir diğer adı olan kam mili olarak da bilinmektedir. Egzantrik mili imalatı sırasında genellikle yüksek kaliteye sahip olan karbon çeliklerinden elde edilen döküm maddeleri kullanılmaktadır. Bu maddeler, kam milinin çok daha sağlam bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır. Üretilen miller pres ile dövülmekte ve bu şekilde üretilmektedir. Bu son derece büyük bir öneme sahip olan ekzantrik mil üzerinde muylular, dişliler ve kamlar (egzantrik mili horozları) bulunmaktadır.

Eksantrik mili çalışmasını krank mili aracılığı ile yapmaktadır. Dört zamanlı olarak bilinen bir motorun krank mili iki tur yaptığında ekzantrik mili bir tam tur yapmaktadır. İki zamanlı motorlarda ise krank milinin tur sayısı ile ekzantrik milinin tur sayısı bire bir oranında örtüşmektedir. Krank miline bir kayış, dişli ya da zincir yardımı ile bağlanarak hareket etmesi sağlanır. Kullanılan bu kayışlar ise arabanın hayat damarlarından biri olan triger kayışı olarak da bilinmektedir. Triger kayışı ile mil arasındaki mesafenin az olması durumunda hareket dişli aracılığı ile sağlanır. Kayış ile sağlanan hareket, kaliteli olmasına rağmen birtakım sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Kayışın kopması, geri dönülemeyecek problemlerin meydana çıkmasında etkili olmaktadır.

Peki ekzantrik mili ne işe yarar? sorusunun cevabı ise son derece açık ve nettir. Bu mil, supapların açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Üstten ekzantrikli motorlarda bu işlem külbitörler ile sağlanır iken, yandan ekzantrikli motorlarda kam milinin kamları ile sağlanmaktadır. Ekzantrik mili aşınması, kamın uç kısmında ya da yan tarafları olarak da bilinen yanaklarda oluşabilmektedir. Uç kısmında meydana gelen bu aşınma, supapların daha az açılmasına sebep olurken yanak kısımlarında meydana gelen aşınma ise supapların zamansız açılıp kapanmasına ve sesli çalışmasına sebep olabilmektedir. Ekzantrik mili arızası ile ortaya çıkan supap problemleri, motorun güçten düşmesine ve daha da ileri zamanlarda aracın çalışmamasına sebep olabilmektedir.

Yetkili servisler tarafından ekzantrik mili arızaları tamir edilmesi güç olan problemler arasında yer almaktadır. Bu sebeple ekzantrik mili arızası ile karşı karşıya kalındığında tamir etmek yerine yeni parçanın takılması çok daha doğru ve sağlıklı bir karar olabilmektedir. Çünkü ekzantrik mil, motorlar için oldukça önemli olan krank mili ile bağlantılıdır ve bu sebeple de herhangi bir arıza daha büyük problemlere sebep olabilmektedir.

Ekz2Ekz 3Ekzantrik Mili

(Visited 537 times, 1 visits today)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir