Otomobil Soğutma Sistemleri Nasıl Çalışır? Araç Soğutma Sistemleri Parçaları

Otomobillerin çalışabilmesi için özellikle motorlarda yüksek ısılar meydana gelmektedir. Bu ısılar her ne kadar aracın çalışmasını sağlasa da motorun fazla ısıyı soğutması da gerekmektedir. Aksi takdirde aracın kalbi olan motorda ciddi problemler meydana gelebilmektedir. Otomobillerde diğer bütün sistemler gibi son derece önemli bir motor soğutma sistemi bulunmaktadır. Bu sistemler sayesinde motorların fazla ısıya maruz kalması engellenebilmekte ve sorunlar yaşanmamaktadır. Böylelikle araçlar çok daha sorunsuz ve uzun yıllar boyunca keyifle kullanılabilmektedir.

Araç soğutma sistemi genel olarak 2 tipte oluşmaktadır.

  • Sıvı Soğutma: Motorlarda bulunan bloklar ve yine motor içerisinde bulunan kanallar içerisinde sıvı dolaştırılması ile soğutma sisteminin gerçekleştirilmesidir. Blok içerisinde dolanan sıcak su, arka kısımda bulunan fan yardımı ile soğutulmaktadır. Bu sistem sayesinde aslında hem sıvı hem de hava soğutma gerçekleşmiş olmaktadır.
  • Hava Soğutma: Bu soğutma sistemleri çok eski model arabalarda bulunmaktadır. Silindir içerisinde bulunan kapakçıklarda fanlar mevcuttur. Bu fanlar sayesinde oluşan fazla ısı dışarı atılmaktadır.

Otomobil soğutma sistemi parçaları da diğer bütün parçalar kadar büyük bir öneme sahip olmaktadır. Sıvı soğutma sistemlerinde motor içerisinde bulunan radyatörler, su kanalları, su pompası (devirdaim), termostat, genleşme kavanozu, motor soğutma fanı, hortumlar ve kayışlar bulunmaktadır. Burada en önemli nokta, araçlardaki egzoz sisteminin kaliteli olmasıdır. Çünkü bütün bu sistemlerin çalışmasının ardından aracın fazla ısısı egzoz yardımı ile dışarıdan atılmaktadır. Otomobil soğutma sıvısı sayesinde fazla ısı kontrol altına alınabilmekte ve motorların yanması gibi bir durum ortadan kaldırılmaktadır.

Otomobil soğutma sistemi arızaları, düşünülenden çok daha ciddi bir problemdir. Araç soğutma sistemi arızalarında radyatör, fan ve kayış arızaları başı çekmektedir. Özellikle de yolculuk halinde bu tür problemler kişilerin yaşamlarını ciddi ölçüde etkileyebilmektedir. Bu sebeple bu tür önemli sistemlerde herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalan kişilerin, araçlarını zaman kaybetmeden yetkili bir servise götürmeleri gerekmektedir. Böylelikle sorunlar deneyimli ve bilgiler kişiler tarafından ortadan kaldırılmaktadır. Bu noktada da kişilerin profesyonel servisleri tercih etmeleri önemlidir. Servisler tarafından kaliteli parçaların kullanılması, arızaların ortadan kaldırılması kadar büyük bir öneme sahip olabilmektedir.

(Visited 224 times, 1 visits today)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir