Otomobillerde Hangi Kayışlar Vardır? Araç Kayış Çeşitleri Nelerdir ve Kayışlar Ne İşe Yarar?

Araba içerisinde en ufak bir parça bile, aracın çalışmasında büyük görevlere sahip olmaktadır. Otomobil kayışları da bu görevleri üstlenmiş olan ve son derece de önemli olan parçalar arasında yer almaktadır. Oto kayışları genellikle (güç) aktarımı sağlamaya yardımcı olur. Arabalarda birçok kayış bulunmaktadır. Araçlarda bulunan kayışlar; v kayışı, triger kayışı, klima kayışı-vantilatör kayışı, dinamo kayışları, devirdaim kayışı, hidrolik direksiyon kayışı, kompresör kayışı ve fan kayışları şeklinde belirtebiliriz. Kayışlar kauçuk, poliüretan, zincir vb. malzemlerden yapılmaktadır. Bununla birlikte en çok bilinen kayışlar V kayışı ve triger kayışıdır. Bu iki önemli kayış, araç içerisinde oldukça önemli bir konuma sahip olmakta ve aracın çalışmasında etkili bir göreve sahip olmaktadır. Bu nedenle de bu iki kayışın arızaları da ciddi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Kişilerin bu gibi problemler ile karşılaşmamaları için araçlarının verdiği tepki ve belirtilere dikkat etmeleri gerekmektedir.

Otomobil triger kayışı; motorda bulunan ve tahrik kayışının arka kısmında yer alan bir kayış türüdür. Yapısında ise kauçuk bulunmaktadır. Araç içerisinde supap ve pistonların çalışması birbiri ile eş zamanlı olmalıdır. Triger kayışı ise bu zamanlamayı sağlayan bir kayıştır. Triger kayışın kopması durumunda, arabanın çalışması söz konusu olmamaktadır. Bu denli büyük bir öneme sahip olan triger kayışı, belirli periyodik aralar ile değiştirilmelidir. Bu sebeple de kişilerin kafasında sürekli olarak triger kayışı ne zaman değişir? Sorusu bulunmaktadır. Bu sorunun cevabı ise genel olarak ifade edilememekle birlikte kauçuk kayışların 60.000 km’de zincir kayışların ise 100.000-120.000 km’de değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak her marka ve her model aracın kayış değiştirme tipi ve süresinin birbirinden farklı olabileceği unutulmamalıdır. Kişilerin bu süreleri bilebilmesi için araç kataloglarını incelemelerinde büyük bir önem bulunmaktadır.

Otomobil V kayışı da yine triger kayışı gibi büyük bir öneme sahip olmaktadır. V kayışı, şarj ve marş dinamolarını birbirine bağlamak ile görevlidir. Bu kayış türünün arızalanması sonrasında direksiyonda sertleşme meydana gelebilir ve sonrasında ise aracın kullanımı bir hayli güç hale gelebilir. Araba soğukken kayış sesi gelmesi, hemen herkesin başına gelebilecek olan bir durumdur. Bu problem ise genellikle kayışların ıslak veya gevşek ise ortaya çıkabilmektedir. Araba kayışı koparsa ne olur? sorusuna ise kayış kopması, aracın çalışmamasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple kişilerin sürekli olarak araç bakımlarını yaptırmaları ve var olan problemleri de zaman kaybetmeden ve daha da büyümeden ortadan kaldırmaları gerekmektedir.

(Visited 3.173 times, 1 visits today)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir