Araba Far Temizleme & Far Parlatma, Far Temizleme Kiti-Far Temizleme İlacı

Arabalarda bulunan her parçanın sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için sürekli olarak kontrol edilmesi, düzenli bakımının yapılması ve bazı parçaların temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle de güvenli bir akşam yolculuğu için araçların farlarının temiz ve düzgün bir şekilde çalışması son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Her geçen gün daha da büyük bir önem kazanmaya başlayan far temizliği konusunda, kişilerin daha da bilinçli olması sonrasında meydana gelen kazalar ya da diğer olumsuz durumlar en az seviyeye inebilmektedir. Otomobil far temizliği konusunda, güvenilir ve deneyimli firmalar ile irtibata geçilmesi de en az far temizliği kadar büyük bir önem teşkil etmektedir.

Özellikle son dönemde araba farları üretiminde otomobil farlarının daha uzun ömürlü ve güneş ışığına karşı korumalı olabilmesi için eskiden kullanılan cam yerine polikarbon adı verilen malzemeler tercih edilmektedir. Bu sayede otomobil farları çok daha uzun ömürlü olabilmekte ve sorunsuz işlev görebilmektedir. Zaman içerisinde yanlış temizleme teknikleri, otomobil farlarına zarar verebilmekte ve işlevini yerine getirmesini engelleyebilmektedir. Bu sebeple de otomobil far temizliği ve far parlatma son derece önemli ve yine bir o kadar da ciddi bir konu halini almaktadır. Far temizliği yapan deneyimli firmalar, far temizliği ve far parlatma işlemlerinde genellikle şu malzemeleri kullanmaktadırlar:

  • Arabanın farına zarar vermemesi için maskeleme bandı
  • Hasara uğramamış ve kılcal çiziklere sahip olan farlar için 1200 kumluk zımpara, derin çiziklere sahip olan ve zarar görmüş camlar için ise 6000 kumluk zımpara
  • Plastik Cila
  • Sıvı Pasta
  • El ile uygulamadan çok daha etkili olan polisaj makineler ya da el ile uygulanabilmesi için süngerler

Otomobil far temizliğine başlamadan önce, arabanın boyasına zarar verilmemesi için maskeleme bandının büyük bir titizlik ve özen ile yapıştırılması gerekmektedir. Böylelikle far temizleme ve parlatma işlemleri sırasında arabanın boyasında hiçbir deforme meydana gelmemektedir. Seçilen zımpara ile birlikte arabanın far camları çok fazla kuvvet uygulamama şartı ile birlikte zımparalanmakta ve böylelikle cam yüzey mat bir görünüme kavuşacaktır. Pürüzsüz bir hal alan far camı, zımpara işleminden sonra temiz bir su ile yıkanmalı ve ardından da en ince ayrıntısına kadar kurutulmalıdır. Polisaj makinesi ya da temin edilen sünger yardımı ile farlar iyice temizlenir. Far parlatma işlemine geçildiğinde ise kişilerin çok daha hassas davranmaları gerekmektedir. Yine düşük devirdeki polisaj makinesi ya da sünger yardımı ile birlikte plastik cila kullanılarak, farlar temizlenmiş ve aynı zamanda da parlatılmış olmaktadır. Söz konusu işlemleri kendisi yapmak isteyen otomobil sahiplerinin piyasada far temizleme ilacı ile far temizleme kitlerini bulmaları mümkündür.

(Visited 480 times, 1 visits today)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir